— Lov kapra na boilies —

Kapr je známý jako největší bojovník z našich nedravých ryb. Možná proto je nejoblíbenější rybou evropských sportovních rybářů. Snad žádná jiná varianta sportovního rybolovu není opředena tolika mýty a tajemstvími, jako chytání kaprů. Laika v první řadě ohromí velikost uloveného kapra. Dnes už nejsou vyjímkou kapři o hmotnosti 10 a 15 kg a zkušení rybáři mají pravidelně úlovky 20 a dokonce 25 kg. Mnohým připadá lov kaprů na první pohled příliš složitý. Přitom lov kaprů je sice svým způsobem umění, kterému se ale dá snadno naučit. Jen musí vědět jak na to.1.Náčiní:
Jako první si popíšeme potřebné náčiní, bez kterého se při lovu na boilies neobejdete. Je sice trochu dražší než náčiní na feeder, plavanou apod. Myslím, že kdo je do lovu kaprů blázen jako já, tak si ho přece jenom pořídí.Pruty - jako první a jedním z nejdůležitějších náčiní jsou pruty. Pruty jsou dělené a teleskopické. Já osobně preferuji pruty dělené, protože se při zatížení ohýbají parabolicky, tedy po celé délce prutu, což se bude hodit při zdolávání zaseknutého kapra. Díky silné zpětné vazbě blanků těchto prutů se dokonce i s velkou zátěží dá nahodit hodně daleko, až za hranici 120 m. Samozřejmě se dá chytat i s teleskopickými pruty, ale musíte počítat s tím, že si zdolávání kapra tak neužijete jako s dělenými pruty. Modely s akcí po celé délce prutu odpruží úniky velkého kapra lépe než pruty s jemnou akcí jen ve špičce prutu. Kaprařské pruty jsou opatřeny hodně velkým sedlem navijáku, které bezpečně pojme i robustní smekací naviják. Rukojeť může být z korku nebo pěnové hmoty Duplon. Údajně se s ní má lépe nahazovat, ale je to jen otázka osobního vkusu.Navijáky - k lovu na boilies mohou mít volnoběh nebo ne. Docela často se používají navijáky s přední brzdou. Protože se často loví na velké vzdálenosti a protože jsou kapři velmi bojovné ryby, které mohou vymotat z cívky i 100 metrů vlasce, používají se běžně hodně velké modely navijáků. Měly by mít kapacitu alespoň 250 metrů monofilního vlasce 0,35 mm a být opatřeny dobrou, dokonale funkční brzdou, která musí v případě nouze plynule uvolnit vlasec. V moderní kaprařině se prosadily navijáky již se zmíněným volnoběhem. Jejich princip se dá vysvětlit jednoduše: navíc k normální brzdě tyto navijáky disponují systémem, který umožňuje vypnout vlastní brzdící účinek,takže kapr v případě záběru může neomezeně odjíždět s vlascem. Volnoběh se aktivuje páčkou na zadní části navijáku. Jeho odpor se dá různě nastavit. Jestliže rybář po záběru páčku překlopí, respektive uvede do činnosti kličku navijáku, volnoběh bude deaktivován a ryba nyní opět bojuje proti normálně nastavenému odporu brzdy. Nemusíte si hned pořizovat naviják s volnoběhem. I na smekacím navijáku s přední brzdou můžete simulovat volnoběh tím, že povolíte brzdu. Pak si kapr může brát vlasec i při záběru. Ale podle mého názoru navijáky s volnoběhem jsou přece jenom praktičtější.Vlasec - na navijácích je většinou namotán monofilní vlasec o průměru 0,25-0,40 mm. Splétané šňůry se používají jen zřídka, protože jejich nepatrné protažení zvětšuje na dně nebezpečí, že se ryba při zdolávání vyřízne. Není to nic pěkného pro nás, ani pro kapra. Splétané šňůry se používají jedině při chytání na velkou vzdálenost, tedy 150 metrů a více, ale vždy se ještě dopředu přidává cca 10 metrů monofilního vlasce, aby vzniklo alespoň nějaké protažení.
Návazcový materiál - materiály pro zhotovování návazců jsou různé např. spletaná šňůra, fluorocarbon, olověná šňůra a pod. Dělají se návazce ze splétané šňůry, kombinovaný návazec z fluorocarbonu + splétaná šňůra atd...

Zátěž
- nejčastěji se loví s těžkými olovy 60 až 120 g. Hmotnost zátěže závisí na tom, v jakém proudu lovíme. Jestliže chytáme na rybníce, byla by blbost použít olovo 120 g. Hmotnost zátěže na rybník, pískovnu ... se pohybuje mezi 60-80 g. Na řece se používají olova 90 g a více. Důležité je, aby montáž stabilně ležela na dně, a ne aby ji proud neustále strhával z místa navnadění. Klouzavá zátěž se používá zřídka. Nejúčiněji se chytá s pevnou zátěží. Pro zavážení 150 metrů a více se nejčastěji používá kámen o hmotnosti 0,5 kg a více.

Bižuterie
- kaprařská bižuterie je hodně obsáhlá a tak vám ji popíšu velmi stručně. Patří mezi ni např.. háčky, obratlíky a další drobnosti jako rovnátka na háček, klip na olovo, převlek proti zamotání apod.Obratlík - pevnostní s nosností15-25kg. Háček - vyjímečně ostrý o velikosti 8-4.

Klip na olovo
- klip na olovo slouží k pevnému opevnění olova,který se nasune na obratlík.Vlasové rovnátko (kroužek) - v případě záběru se kroužek sveze po ramínku háčku a prodlouží tak dobu, kdy se kapr může o háček zaseknout.
Popsal jsem vám jen hrstku kaprařské bižuterie, kterou já nejčastěji používám.Boilies:
Teď přejdeme k nejdůležitějšímu bodu tohoto článku, a to boilies. Já zásadně používám boilies od značky Mikbaits,které mě nikdy nezklamalo.Nejčastější příchutě - Spiceman Pikantní švestka, kterou používám celoročně, nikdy mě nezklamala a chytil jsem na ni spoustu nádherných kaprů. eXpress Půlnoční pomeranč, který používám zejména na jaře a v létě, tak od března do půlky července. eXpress Ananas NB-A používám celoročně. LiveriX Mazaná škeble, kterou používám zejména v létě v největších vedrech a na začátku podzimu.Návnada - vnadím nakládaným partiklem nebo CSL original peletkami, které zalévám přísadou CSL, ale jenom když jsem na nějakém revíru s větší rozlohou např. Orlická přehrada, Slapy, Sečská přehrada apod. Při krátkodobých vycházkách používám methodmix Robin red+, který zalévám boosterem dané příchutě boilies, které zrovna používám.
Dominik Veringer

Rybařina není dřina
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky